Szczyt w Beskidzie Sądeckim (742 m n.p.m.), na terenie Krynicy-Zdroju. Sześćdziesięciohektarowy Park Zdrojowy z licznymi ścieżkami spacerowymi i altankami, trzy stawy, ścieżka zdrowia, żółty szlak turystyczny, tor saneczkowy. Na Górę Parkową można wyjechać kolejką linowo-terenową wybudowaną w 1937, zarzadzaną przez Polskie Koleje Linowe Sp. z o.o. Była to pierwsza w Polsce kolej linowo-terenowa. Na szczycie punkt widokowy, Rajskie Zjeżdżalnie i wyciąg narciarski przystosowany dla dzieci. Oglądać można również pozostałości po torze saneczkarskim.
Doskonałym terenem spacerowym jest park na stokach Góry Parkowej. Do dziś zachowany jest pierwotny układ ścieżek. W latach dwudziestych XX wieku z inicjatywy E. Chodzickiego (profesora Akademii Rolniczej z Krakowa) park został zmodernizowany. Wówczas poszerzono ścieżki, zasadzono egzotyczne drzewa, jak również wytyczono trasę kolejki na Górę Parkową, trasy narciarskie i zbudowano tor saneczkowy. Po wojnie jednak park był zaniedbywany.
W latach dziewięćdziesiątych rozebrano drewniany tor saneczkowy o długości 1600 m, na którym w 1935 roku odbyły się saneczkarskie mistrzostwa Europy. W roku 2001 grupa entuzjastów podjęła się odbudowy toru. Uruchomiono jego dolny odcinek.
Spacery po Parku są godne polecenia, liczne ławki, altany umożliwiają spacery, które można dostosowywać do kondycji fizycznej, wieku czy stanu zdrowia. Na stokach Górze Parkowej znajdujemy cztery jeziorka, przy których od wiosny do jesieni spotykamy łabędzie i kaczki.
Polana Michasiowa jest popularnym miejscem odpoczynku w czasie spacerów po Górze Parkowej. Tam też znajduje się źródło zwane „Bocianówka”. Poniżej polany Michasiowej znajduje się słynąca łaskami figura Matki Bożej na Górze Parkowej. Projekt figury został wykonany przez Artura Grottgera. Figura Matki Bożej Łaskawej stanęła w 1864 r., jej fundatorką była opiekunka ubogich Seweryna, hr. Badenii, która zamówiła dwie bliźniacze figury. Jedna stanęła na Placu Mariackim we Lwowie, druga właśnie w Krynicy. Przed figurą gromadzą się chorzy i potrzebujący.
Górę Parkową porastają świerki, jodły, sosny, modrzewie, a w dolnych partiach buki, klony i lipy. W okolicy Polany Michasiowej można znaleźć egzotyczne okazy sosny wydmowej czy jodły olbrzymiej, a także cyprysiki, daglezje czy choinki kanadyjskie.
Kolejka na Górę Parkową i atrakcje na szczycie >>>