facebook instagram

Skitouring - Tylicz


33-383 Tylicz

więcej zdjęć w galerii

Opis


 Skitouring, czyli w dosłownym tłumaczeniu turystyka narciarska (w języku polskim przyjął się także termin skituring) to połączenie turystyki górskiej i narciarstwa klasycznego oraz biegowego, z użyciem nieco innego, specjalistycznego sprzętu. To doskonała alternatywa dla narciarzy zjazdowych, znudzonych czekaniem w kolejce do wyciągu na zatłoczone trasy. To również ułatwienie górskich wędrówek w sezonie zimowym, gdy część szlaków turystycznych pokrywa gruba warstwa śniegu i niemożliwe jest ich pokonanie pieszo. Niezależność, cisza, wolność i ucieczka od zatłoczonych stoków to najważniejsze atuty tej dyscypliny sportu, która w Polsce od kilku już lat stała się niezwykle popularna. Zakup sprzętu Ski-touringowego nie jest małym wydatkiem- sprawdzony sprzęt w dobrym stanie to wydatek ok. 4-5 tys. zł, dlatego polecamy na pierwsze wyjścia w góry wypożyczalnie sprzętu, gdzie profesjonaliści dopasują odpowiednie narty i buty do potrzeb każdego Klienta.

 

Swoją przygodę z tym sportem może zacząć praktycznie każdy, bez względu na wiek, umiejętności, doświadczenie, czy upodobania. Skalę trudności i długość trasy możemy dobrać według własnych potrzeb, aktualnej pogody i kondycji.

 

Uwaga- ze względu na wyjścia w teren poza szlaki i przygotowane trasy, sugerujemy zarezerwować trenera lub przewodnika, który oprócz doskonałej techniki jazdy i poruszania się na nartach- bez problemu pokaże bezpieczne trasy i z pewnością pozwoli to na bezpieczny powrót w miejsce startu.

 

Do uprawiania tej dyscypliny potrzebujemy przede wszystkim nart ze specjalnymi wiązaniami, pozwalającymi zarówno na podchodzenie pod górę, jak i bezpieczne zjazdy w dół. Musimy zaopatrzyć się również w specjalne buty skiturowe oraz  tzw. foki. Są to pasy szorstkiego materiału, które zakładamy na spód narty przy podchodzeniu, pozwalające sunąć nartom do przodu, natomiast do tyłu stawiające opór, dzięki czemu nie ześlizgujemy się nawet przy stromych podejściach. Nazwa pochodzi od futra zwierząt, które pierwotnie stosowano w tym celu. Niezbędne będą nam również kije skiturowe z możliwością regulacji wysokości. Jeśli chodzi o ubiór, możemy zastosować metodę „na cebulkę”, czyli kilka warstw, które w razie potrzeby rozepniemy, jednak nie powinniśmy się ubierać zbyt grubo. Oczywiście nie musimy od razu inwestować w cały ten specjalistyczny sprzęt. Wystarczy udać się do wypożyczalni, których w okolicach Krynicy i Tylicza  jest kilka i spróbować swoich sił na tutejszych trasach. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Z pewnością każdy znajdzie wariant odpowiadający jego potrzebom.

 

 

1.      Krynica ul. Pułaskiego – Góra Parkowa – Bradowiec (możliwość zjazdu nartostradą Tylicz Ski) – Tylicz ul Wolności: znaki niebieskie, czas przejazdu ok. 1 do 2 godzin, w większości zalesiona trasa doskonała dla początkujących.

 

 

2.      Tylicz ul. Wolności – Stacja Narciarska TYLICZ.ski- specjalnie zaprojektowana i wyznaczona trasa do Ski-touringu. Prowadzi z parkingu P2- na szczyt góry Bradowiec 770 m. n. p. m. i daje możliwości zjazdu po przygotowanych trasach zarówno trasą numer 1 jak też trasą numer 2. Trasa umiarkowanie łatwa dla początkujących. Czas przejścia ok. 1,5 godz.

 

 

3.      Krynica Słotwiny – Drabiakówka – Przysłop – Bukowa – Jaworzyna Krynicka (możliwość zjazdu jedną z 7 nartostrad) – Czarny Potok: znaki niebieskie i czerwone PTTK, czas przejazdu ok. 2 do 3 godzin, trasa bardzo widokowa, dość łatwa.

 

 

4.      Krynica Czarny Potok – Jaworzyna Krynicka (możliwość zjazdu nartostradą do Krynicy) – Runek – Bacówka nad Wierchomlą – Pusta Wielka (przed Pustą możliwość zjazdu nartostradą do Szczawnika w kierunku wschodnim lub do Wierchomli Małej w kierunku zachodnim) – Żegiestów: trasa wiedzie wzdłuż zielonego szlaku PTTK, następnie czerwonego, później niebieskiego. Czas przejazdu całości ok. 4 do 5 godzin, możliwość skrócenia trasy i zjazdu do stacji narciarskich. Trasa dla średnio zaawansowanych, bardzo widokowa. W miejscach bardziej zaśnieżonych znajdują się tyczki wskazujące przebieg trasy.

 

 

5.      Łabowiec – Hala Łabowska – Runek – Jaworzyna Krynicka (możliwość zjazdu nartostradą) – Złockie – Muszyna: trasa wzdłuż niebieskiego, następnie czerwonego i zielonego szlaku PTTK, czas przejazdu ok. 4:30 do 5:30 godziny. Dłuższa trasa dla średniozaawansowanych, w miejscach bardziej zaśnieżonych tyczki wskazujące przebieg trasy.

 

 

Dla całkowicie początkujących i nieobytych z narciarstwem polecamy na rozgrzewkę Trasy Biegowe „U Leśników” (znajdujące się poniżej Kolejki Gondolowej na Jaworzynę Krynicką), które posiadają odcinki do podchodzenia i zjazdu, stanowiąc idealną rozgrzewkę przed dłuższą trasą skiturową. Na pierwszą wyprawę warto wybrać się z bardziej doświadczonym partnerem lub skorzystać z pomocy instruktora- Kontakt z trenerem – 512 121 500- Stosując jego wskazówki oraz zasady bezpieczeństwa w górach satysfakcja i przyjemność z uprawiania tego sportu jest gwarantowana!

 

 

Wypożyczalnia nart  Ski-Touringowych JANÓWKA / oraz rezerwacja trenera 

Tel. kom. 512 121 500 lub pod adresem mailowym  kontakt@krynica.pl

 

Dane kontaktowe


Skitouring - Tylicz

Pułaskiego 15 d
33-383 Tylicz
Mobile phone +48.512121500


e-mail: kontakt@krynica.pl