facebook instagram

Ruiny zamku w Muszynie


33-370 Muszyna

Opis


Tradycja podaje, iż za zleceniem budowy muszyńskiej warowni stoi Kazimierz Wielki, który w połowie XIV wieku lokował także i samo miasto.

 

Niestety gotycki zamek został zniszczony w czasie najazdu węgierskiego w roku 1474r. i niewiele wiadomo o tym okresie. Jednakże archeolodzy, prowadzący w nim od kilku lat wykopaliska, natrafili na ślady owego zdarzenia  (groty bełtów kusz, fragmenty luf hakownic, kule kamienne i metalowe). Oblegający zgubili też pod murami przedmioty osobiste oraz monety. 

 

Wiadomo też,  że podobnie jak inne pograniczne obiekty warowne – z zamku w Muszynie patrolowano granice, pobierano tam opłaty od kupców udających się na Węgry lub też ścigano rabusiów.


Niestety w końcu XVI lub na początku XVII stulecia zamek ponownie spłonął. Po tym kataklizmie nie odbudowano już obiektów mieszkalnych,  a funkcję zamku ograniczono do roli strażnicy.

Na fali „mody na starożytność” w  XIX stuleciu malowniczo położone ruiny przyciągały w okolice Muszyny znanych artystów. Zamek wielokrotnie opisywano (Sz. Morawski, M. Maciszewski) i rysowano (m.in. J. Matejko). Jednak na prace te należy spojrzeć krytycznie, przez pryzmat artystycznych wizji ich twórców. Obecnie, dzięki pracy archeologów na powierzchni widoczne są  znaczne odcinki obwodu obronnego i część zabudowy wewnątrz.  Zaś nieopodal ruin widoczny jest nasyp ziemny – pozostałość jedenastowiecznego gródka.


Dodatkowo - od strony południowej ruin zamku strzeże figura Najświętszej Marii Panny. Pierwszą rzeźbę ustawiono w tym miejscu w trzy lata przed rozpoczęciem II wojny światowej, zaś współczesna to fundacja miejscowych parafian z 1979 roku. Od czasów postawienia pierwszej rzeźby odbywają się na wzgórzu tradycyjne nabożeństwa majowe dla mieszkańców Muszyny i turystów.

 

 

Spacer po Parku "Baszta"

Początek ścieżki spacerowej usytuowany jest na ul. Zamkowej. W drodze do ruin przechodzi się obok kapliczki, zaś na trasie zainstalowane są altany wypoczynkowe. Na murach zamku zobaczymy  opisywaną wcześniej  figurę Matki Boskiej z 1979r.

 

 

 Droga powrotna może być przeprowadzona na dwa sposoby:

  • podążając  grzbietem wzgórza i przechodząc obok nasypu ziemnego  - gródka
  • skręcając na szczycie w prawo wybieramy  trasę, która zaczyna się na początku ul. Zamkowej i kończy na początku ul. Jasnej.

Dane kontaktowe


Ruiny zamku w Muszynie

Antoniego Kity 21
33-370 Muszyna
Phone +48.18.4714009


e-mail: gmina@muszyna.pl

Ask about details

Accomodation offers

  • Hotel Prezydent**** Medical SPA & Wellness Medical SPA & Wellness New definition of luxury   The four-star Hotel Prezydent**** is located in the heart of Krynica-Zdrój, a health res ...more

  •  Wolne Domki   Zapraszamy państwa do całorocznych domków Domek 87 dla 8 osób(ilość łączna dorośli + dzieci) . Dla gości w domku 3 sypialnie (2 x 3-osobowa i 1 x 2 osobowa), 3 łazienki(p ...more