więcej zdjęć w galerii
Opis
Przenieś się w czasie do lat 30' >>
To tylko 3 minuty - tyle czasu zabiera podróż wagonikiem ze stacji dolnej kolei na górną
Tak niewiele, a dostrzec można fragmenty starego toru saneczkowego z 1929 roku, nacieszyć oko bogactwem drzewostanu rosnącego od przeszło 200 lat w Parku Zdrojowym, czy też sfotografować sarny dla których lasy Góry Parkowej są domem.
Tych wszystkich atrakcji dostarcza właśnie przejazd wagonami, które pracują na tej trasie już od 1937 roku.
Niewielu zastanawia się na tym, że są to wciąż te same, oryginalne wagony, które fachowo wykonane przetrwały próbę czasu i - po niewielkiej modernizacji - codziennie, wielokrotnie pokonują swoją drogę, będąc żywym pomnikiem myśli technicznej dwudziestolecia międzywojennego. Inicjator przedsięwzięcia - inż.Aleksander Bobkowski - nie przypuszczał zapewne, że 80 lat później te same wagoniki będą kursowały między stacjami i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kuracjuszy i turystów.
Kolej w liczbach:
- dolna stacja znajduje się na wysokości 584 m n.p.m.
- szczyt Góry Parkowej mierzy sobie 742 m n.p.m.
- długość trasy przejazdu to 640 m
- prędkość przejazdu 4 m/s
- maksymalna pojemność wagonu 50 osób (ze względu na komfort naszych pasażerów zabieramy jednak nie więcej niż 40 osób)
- maksymalna przepustowość 500 osób / godzinę
CENNIK - sprawdź >>
Istnieje możliwość zapłaty kartą płatniczą w kasie.
SKLEP ONLINE - Bilety można kupić w naszym sklepie online z wyprzedzeniem.
Kupionych biletów nie trzeba drukować.
UWAGI DO CENNIKA:
Przejazd darmowy przysługuje:
• Dzieciom do 4 lat (dzieci urodzone po 01.01.2018), przejazd na podstawie biletu opiekuna, wiek dziecka należy potwierdzić ważnym dokumentem. Nie pobiera się dodatkowej opłaty za wózek dziecięcy.
KOMU PRZYSŁUGUJE BILET ULGOWY:
• Dzieciom i młodzieży do 15 lat za okazaniem dokumentu stwierdzającego wiek. • Młodzieży szkolnej na podstawie ważnej polskiej legitymacji szkolnej, legitymacji ISIC oraz EURO 26. • Studentom do 26 roku życia (studenci, uczniowie urodzeni po 01.01.1996 r.) na podstawie ważnej polskiej legitymacji studenckiej, legitymacji ISIC oraz EURO 26. • Osobom po 65 roku życia (urodzeni przed 31.12.1957) za okazaniem dokumentu potwierdzającego wiek. • Osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. 2020 poz. 426 ze zm.) (dawniej inwalidzi I grupy) - na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej lub ważnego orzeczenia o niepełnosprawności;
• Osoby niewidome poruszające się z przewodnikiem lub psem przewodnikiem osób niepełnosprawnych na podstawie ważnej legitymacji osoby niepełnosprawnej lub ważnego orzeczenia o niepełnosprawności, w których jako przyczynę niepełnosprawności podano w postaci oznaczenia (kodu ICD10) „04-0”, „O”, „o” albo „h”;
• Opiekun wyżej wymienionych osób niepełnosprawnych GRUPY Formularz rezerwacyjny dla grup - pobierz Cena biletu dla opiekunów grup szkolnych/przewodników (1 na 10 podopiecznych) - 2 zł
Rabat dla członków PTTK Dla członków PTTK udzielany jest rabat wysokości 10% na przejazdy góra, góra-dół lub dół. Podstawą do otrzymania rabatu jest "Legitymacja - Karta Rabatowa PTTK", której ważność potwierdzona jest znaczkiem. Bilety z rabatem można zakupić wyłącznie w kasie kolei.
KARTA DUŻEJ RODZINY
Warunkiem otrzymania zniżki jest okazanie przez każdego konsumenta ważnej Karty Dużej Rodziny przed zakupem biletu na kolej/ SKIpassu.
Zniżka 5% - jeśli zakup odbywa się do 3 osób,
Zniżka 7 % - jeśli zakup odbywa się dla 4 i więcej osób
Zniżka obowiązuje na zakup w punktach stacjonarnych (kasa lub BOK PKL S.A.), oraz nie łączy się z biletami łączonymi, innymi promocjami, usługami i towarami
Cennik, promocje i rabaty prezentowane są wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
ZJEŻDŻALNIE - CENNIK - sprawdź >>
UWAGI DO CENNIKA: RAJSKIE ŚLIZGAWKI:
Przejazd darmowy przysługuje:
• Dzieciom do 4 lat (dzieci urodzone po 01.01.2018), przejazd na podstawie biletu opiekuna, wiek dziecka należy potwierdzić ważnym dokumentem.
• Dzieci w wieku 4-8 lat przejazd na podstawie biletu dziecka + opiekuna.
Dzieci mogą korzystać ze zjeżdżalni pod opieką dorosłych, ze względów bezpieczeństwa, dziecko musi usiąść zawsze z przodu, przed opiekunem.
Opłata jest pobierana od osoby.
ZJEŻDŻALNIA PONTONOWA:
• Ze zjeżdżalni pontonowej mogą korzystać dzieci w wieku powyżej 8 lat.
• Dzieci w wieku od 5 do 8 lat mogą korzystać ze zjeżdżalni tylko w obecności osoby pełnoletniej, która zapozna dziecko z niniejszymi zasadami.
Prezentowany cennik, oferty specjalne oraz promocje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu KC.
Atrakcje na szczycie:
Na górnej stacji znajdują się liczne atrakcje zarówno dla najmłodszych jak i dla tych nieco starszych i całkiem dorosłych.
Zjazd na zjeżdżalni pontonowej dostarcza niezapomnianych emocji!
Karnet wielo-przejazdowy obowiązuje na zjeżdżalnię pontonową oraz na rajskie ślizgawki w dowolnej konfiguracji!
Atrakcje czynne są w zależności od warunków pogodowych.
Przy górnej stacji kolejki zlokalizowano kompleks RAJSKICH ŚLIZGAWEK, otwarty od wiosny do późnej jesieni.
To kilka torów do jazdy na specjalnie przygotowanych matach. Dla najmłodszych jest spokojna fala o łagodnych skrętach, gdzie poślizgają się razem z rodzicem, czy też dziadkiem. Dla szukających emocji - kręty tunel, a najodważniejsi z pewnością podejmą wyzwanie i skuszą się na przejazd trasą kamikadze...czapki z daszkiem polecamy ściągnąć przed skorzystaniem z atrakcji...
Karnet wielo - przejazdowy obowiązuje zarówno na RAJSKICH ŚLIZGAWKACH jak i na ZJEŻDŻALNI PONTONOWEJ, w dowolnej konfiguracji.
ZDOBĄDŹ 20% zniżkę na karnet 10 przejazdowy! Szczegóły tutaj : https://goraparkowa.pl/#gra-terenowa
Atrakcje czynne są w zależności od warunków pogodowych.
Restauracja i Kawiarnia "PARKOWA" w stylu Art Deco - muzyka na żywo (każdy piątek i sobota w godzinach 18:00 – 20:00).
"Wehikuł czasu" to unikatowa instalacja łącząca ducha lat 30’ XX wieku z nowoczesnością, która zadowoli odbiorcę w każdym wieku.
Tutaj każdy może usiąść w retro rowerach, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dla miłośników muzyki Jana Kiepury przygotowaliśmy stylową, muzyczną ławkę, z której płyną dźwięki znanych i lubianych szlagierów sławnego tenora…
Niebywałą atrakcję wystawy stanowi miniatura wagonu z Góry Parkowej. W jej wnętrzu funkcjonuje fotobudka - można wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie, na tle wybranej, starej fotografii z Krynicy. To niezwykła pamiątka, przenosząca naszą postać wprost do 1937 roku.
Tutaj również ulokowaliśmy serce wystawy „Wehikuł czasu”, które za pośrednictwem dwóch animacji; „Kalendarium” oraz „Gazeta Góra Parkowa 1937r.” wyświetlanych na ekranach w wagonie, przybliża nam czasy sięgające zarania dziejów Krynicy, ważne wydarzenia, czy postacie, które wpłynęły na jej rozwój. Animacja „Gazeta Góra Parkowa” to zbiór ciekawostek, ówczesnych newsów, porad, zapożyczonych z czasopism ukazujących się w 1937 w Polsce. Z nich dowiemy się jakie wydarzenia absorbowały uwagę człowieka w 1937 roku poprzez pryzmat Krynicy, Polski i świata, a także poznamy trendy w modzie, czy popularne reklamy ukazujące się na łamach miesięczników, tygodników itp…
Wstęp na wystawę jest bezpłatny, jedyna opcjonalna opłata dotyczy korzystania z fotobudki. Wydruk pamiątkowej fotografii kosztuje 5 zł, każda kolejna odbitka 2 zł.
Zatem wystarczy wjechać na Górę Parkową, najstarszą w Polsce koleją linowo-terenową, by doświadczyć niezwykłej podróży w czasie.
Wystawa „Wehikuł czasu” to instalacja czasowa, czynna w okresie od wiosny do jesieni.
Dane kontaktowe
Kolejka na Górę Parkową
Aleja Nowotarskiego 1A33-380 Krynica - Zdrój
Phone +48.18.2020300
internet: https://www.pkl.pl/gora-parkowa/parkowa.html
e-mail: bok@pkl.pl