facebook instagram

Dom Miodu i Wina - Restauracja wróć do listy ofert


33-370 Muszyna

więcej zdjęć w galerii

Opis


Dom Miodu i Wina

Przy ulicy Kościelnej, wśród tej zabytkowej zabudowy, pamiętającej czasy, gdy kupcy węgierscy wozili tędy wino, a kupcy polscy wywozili miód, stoi Restauracja Dom Miodu i Wina. Miejsce stworzone z pasji do tradycji i miłości do natury. Istna przystań dla wędrowców eksploatujących okolice Muszyny i szlaki Beskidu Sądeckiego. W pięknym budynku stworzono nowoczesne wnętrza łączące w sobie tradycyjne elementy. Właściciele, oprócz pysznej tradycyjnej kuchni w nowoczesnym wydaniu, chcą promować tu lokalnych rękodzielników. Koronki, rzeźbienia - wszystko powstało w Muszynie! W ciepłe dni posiłki można spożywać na zewnątrz, przy stolikach ustawionych na tarasie. Dla gości przygotowano też strefę relaksu zlokalizowaną w ogrodzie.

 

 

Wielokulturowe tradycje

Sądecczyzna to tygiel kulturowy. Przez lata mieszały się tu narodowości i grupy etniczne, niczym smaki w garnku najlepszej gospodyni. Południowa część regionu to królestwo Łemków, którzy przez wieki zamieszkiwali murzyńskie wioski i stworzyli wyjątkową kulturę regionu. Dolina Popradu zasiedlona zaś była przez Czarnych Górali, pasterzy, którzy wypasali swe czarne owce na zboczach Beskidu Sądeckiego. W Muszynie zaś, mieście, które przez wieki pełniło funkcję stolicy Państwa Muszyńskiego, mieszały się różne narodowości. Obok polaków mieszkali tu niemcy, żydzi, a nawet i węgrzy. Przez miasto przebiegał szlak handlowy, a nim podróżowali kupcy, przewożący do miasta swoje, często egzotyczne towary oraz tradycje. Tak powstała mieszanka smaków, której dziś spróbować można w Restauracji Dom Miodu Wina. W menu znajdziemy homiłki, serowe kulki wywodzące się z kultury łemkowskiej, teiglich, żydowskie ciasteczko miodowe z karmelem i orzechami, włoski makaron tagliatelle, węgierski gulasz czy turecką baklawe.

 

 

Lokalne produkty

Szef kuchni przygotowując wyjątkowe, bazujące na lokalnych tradycjach menu, sięga także do lokalnych produktów. W Domie Miodu i Wina nie może zabraknąć dobrego… miodu! Ten pochodzi z lokalnej pasieki, z Doliny Popradu. Nie brakuje też dobrego, lokalnego (i nie tylko) wina. Warzywa pochodzą z okolicznych upraw, co ciekawe, często sięga się tu do starych, zapomnianych, rustykalnych wręcz warzyw - skorzonery, topinamburu, pasternaka czy korzenia trybuli. Wśród śliw króluje suska sechlońska, sprowadzana z niedalekiej Żmiącej. Sery pochodzą z lokalnych eko-gospodarstw, a pstrągi dostarcza lokalna hodowla w Łabowej.

 

 

Menu, miodem i winem opływające

Co może powstać z tak selektywnie dobranych receptur i produktów? Wszystko co najlepsze. Restauracja Dom Miodu i Wina przygotowała ciekawe menu, które już na pierwszy rzut oka rozbudza apetyt. Wystarczy spojrzeć na przystawki - marynowany pstrąg, pierożki z kalarepy i grzanki z domowego pieczywa. Wśród zup - krem z rustykalnych warzyw lub z pieczonej papryki i pomidorków. A na drugie polędwiczka wieprzowa nadziewana suską sechlońską, pęczotto z kurkami, grillowany seler lub polędwiczka z sarny. A wśród tych smakołyków żeberka wieprzowe grillowane, podawane w… lokalnym miodzie! Dla fanów ryb jest pstrąg pieczony w całości z dressingiem miodowym oczywiście, lub stek z sandacza. Menu uzupełniają makarony, kanapki  i sałatki, wśród których króluje ta z łemkowskimi homiłkami. Na deser sernik dyniowy, fondant czekoladowy, albo prawdziwy rarytas - gruszka gotowana w miodzie i winie, podawana na ciasteczku teiglach z lodami z białego wina.

 

 

W rytmie miodu i wina

Dom Miodu i Wina to także przestrzeń w której odbywają się różne imprezy. Koncerty muzyczne, imprezy takie jak andrzejki, sylwester, czy walentynki, ale i prowadzone degustacje win. Warto zajrzeć na tego typu imprezę do Muszyny, by poznać jeszcze lepiej lokalne, i nie tylko, smaki przy akompaniamencie dobrej muzyki. Dodatkową atrakcją Restauracji Miodu i Wina jest elektrynka, elektryczny pojazd w stylu retro, którym na przejażdżkę wybrać mogą się goście restauracji.

Dane kontaktowe


Dom Miodu i Wina - Restauracja

Kościelna 60
33-370 Muszyna
Mobile phone +48.792657777


internet: https://www.dommioduiwina.pl/