facebook instagram

Wernisaż wystawy „Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia” już dziś!

Data od: 2016-05-03 do: 2016-05-25

25 maja o godz. 16.00 w Galerii Sztuki „Siedlisko” odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia”. Ekspozycja pokazuje nieznane dotąd szerzej fakty z pobytów Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krynicy-Zdroju. Jest też częścią cyklu wydarzeń związanych z 1050. rocznicą Chrztu Polski, 50. rocznicą obchodów Milenijnych i 35. rocznicą śmierci Prymasa Tysiąclecia, przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną w Krynicy- Zdroju, Ośrodek Wychowawczo - Formacyjny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Ostoja” w Krynicy- Zdroju i Parafię p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krynicy-Zdroju.

 

 

Na podstawie dostępnych materiałów źródłowych, udało się ustalić, że Ksiądz Prymas na przestrzeni ponad dwudziestu pięciu lat (1951 – 1978), przyjeżdżał dziesięciokrotnie do uzdrowiska. Przebywał tutaj przez dłuższy czas, nawet dwa, trzy tygodnie. Pobyty były nieoficjalne, związane z wypoczynkiem i kuracją zdrowotną. Prymas Wyszyński nie uczestniczył w żadnych oficjalnych uroczystościach, ani nie odprawiał Mszy św. w kościele parafialnym. Były to chwile wytchnienia od obowiązków duszpasterskich, które jako Prymas Polski pełnił w wyjątkowo trudnej sytuacji politycznej. Kardynał za każdym razem zatrzymywał się w Domu Sióstr Zgromadzenia św. Elżbiety przy ul. Pułaskiego. Tam, w kaplicy codziennie odprawiał Msze św. Zazwyczaj przyjeżdżał w otoczeniu innych księży, niemal zawsze towarzyszył mu Jego sekretarz bp Antoni Baraniak, późniejszy arcybiskup, metropolita poznański. Przyjazdy Księdza Prymasa były zachowywane w tajemnicy, dla zapewnienia Mu spokojnego wypoczynku, a także ze względu na nieustanną inwigilację, prowadzoną przez służby bezpieczeństwa. Przebywając w uzdrowisku ks.  Prymas dużo spacerował. Codziennie, sam lub w towarzystwie bliskich mu osób, wędrował na Górę Parkową do figury Matki Bożej. Tam modlił się i polecał Królowej Krynickich Zdrojów ważne sprawy. Miejscem szczególnym był dla niego dom „Ostoja” przy ul. Leśnej. Był jej właścicielem, ojcem duchowym i fundatorem przebudowy. Mimo, ze wielu świadków tych pobytów już nie żyje, udało się dotrzeć do osób, które zgodziły się podzielić swoimi wspomnieniami i pamiątkami, które można obejrzeć na wystawie.

 

Część wystawy opisująca „Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia” została poprzedzona Kalendarium Życia Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski (1901-1981). Prezentowane zdjęcia pochodzą w większości ze zbiorów Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, instytucji, której celem istnienia i działania jest zabezpieczenie i upowszechnianie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia. Na ekspozycji znajdują się również zdjęcia i materiały ze zbiorów prywatnych, Biblioteki Publicznej w Krynicy-Zdroju oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

 

Wystawę przygotowali: Zespół Biblioteki Publicznej w Krynicy- Zdroju i Ośrodek Wychowawczo – Formacyjny im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Ostoja” w Krynicy-Zdroju.

 

Mieszkańcy Krynicy- Zdroju mogą czuć się dumni, że uzdrowisko znalazło się na szlakach życia wybitnej osoby, wielkiego Polaka - Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Z wystawą „Krynickie ślady Prymasa Tysiąclecia” wiąże się ekspozycja plenerowa „Na drogach głębi ducha - w światłach Tysiąclecia”, prezentowana w tym samym czasie na placu przy kościele Parafii Zdrojowej (ul. Kościelna 2). Ekspozycja wpisuje postać  Prymasa Wyszyńskiego w historię chrześcijaństwa w Polsce.