Krynica tętniąca muzyką

Data: 2010-07-26

Letni czas w Krynicy to czyste powietrze, piękna okolica i dźwięki muzyki

Miesiące letnie zdają się być najlepszą okazją do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a czy może być coś przyjemniejszego niż spacer pełnym kwiatów i szemrzącej wody deptakiem, gdzie przez niemalże cały okres wakacji będzie rozbrzmiewać cudowna muzyka?..

Począwszy od  25 i 26 czerwca kiedy to  w budynku Pijalni Głównej  jak i na samym Deptaku będzie miał miejsce XXI Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych, który rok rocznie wypełnia całe miasto dźwiękami standardów muzycznych, zarówno polskich i zagranicznych, w interpretacjach niezwykle utalentowanych muzyków z całego kraju. Dodatkową atrakcję wizualną stanowią pokazy marżonetek, które swymi układami choreograficznymi, zdolnościami tanecznymi jak i strojami - wzbudzają zachwyt u panów i niekłamaną zazdrość u pań.

Jakby tego było mało ? już dzień później, czyli 27 czerwca rozpoczynają się IV Małopolskie Spotkania Taneczne, które potrwają aż do 10 lipca. Jednakże nie oznacza to bynajmniej nudy dla melomanów, gdyż w tym samym czasie będą miały miejsce XVI Warsztaty Pianistyczne
(28 czerwca - 6 lipca)
, zaś już w dniach od 1 do 3 lipca w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego będzie się odbywał VIII Letni Festiwal Muzyczny.

W lipcu zaplanowane są także Dni Wokalistyki Operowej I Warsztaty Pianistyczne (8 - 17 lipca), a pragnących kontaktu z folklorem zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w niezwykle barwnym ŚWIĘCIE DZIECI GÓR- czyli XVIII Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w dniach 18-25 lipca w oddalonym o około 30 kilometrów od Krynicy Nowym Sączu.

Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki, zaś owocem tej integracji jest koncert finałowy w którym przygotowują wspólny program, składający się z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów.
Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed ?innością?, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację a  w konsekwencji nierzadko w przyjaźń.

Zaś dla nieco starszych gości niezwykłą atrakcję stanowią występy jedynej w swoim rodzaju Orkiestry Zdrojowej, której historia liczy sobie już 135 lat. Została ona założona w 1875 roku przez Adama Wrońskiego i pod jego batutą działała aż do wybuch I wojny światowej, a po II wojnie pieczę nad muzykami sprawuje Urząd Miasta i Gminy Krynica- Zdrój. Orkiestra koncertuje 5 dni w tygodniu z niewielką przerwą na okres trwania Festiwalu im. Jana Kiepury jak i Forum Ekonomicznego Polska-Wschód. Koncerty odbywają się w Sali Koncertowej Pijalni Głównej a w okresie letnim również w muszli koncertowej na deptaku. W skład bogatego repertuaru muzycznego wchodzą marsze, walce, tanga oraz wiązanki melodii jak i przeboje muzyki klasycznej. Orkiestra Zdrojowa koncertuje obecnie w 9-osobowym składzie. Część muzyków zajmuje się na co dzień pracą pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej prowadząc klasy skrzypiec, akordeonu i gitary, zaś po zajęciach pędzą na  koncerty, gdzie dominującym gronem słuchaczy są wczasowicze i kuracjusze dla których jest to swoistym rodzajem muzykoterapii.  W celu nawiązania bliższego kontaktu ze słuchaczami, Orkiestra wprowadziła raz w miesiącu Koncerty Życzeń. Cieszą się one żywym zainteresowaniem odbiorców a Orkiestrze pozwalają lepiej poznać oczekiwania swojej widowni. Koncerty Życzeń sukcesywnie zwiększają grono sympatyków  i przynoszą obopólne zadowolenie zarówno słuchaczom jak i wykonawcom.

Sierpień natomiast to tradycyjnie już miesiąc związany ze znanym szerokiej publiczności Europejskim Festiwalem imienia Jana Kiepury, gdzie jak co roku zjawi się śmietanka polskich artystów operowych i operetkowych. Nie zabraknie jednakże propozycji  takich jak musicale, spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej czy pokazy kina festiwalowego, a w repertuarze na rok bieżący organizatorzy planują również rewię piosenek Agnieszki Osieckiej jak i kostiumowe widowisko historyczne w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w skład którego wchodzi chór, balet i orkiestra.


Czy można więc wymarzyć sobie bardziej urozmaiconą ofertę muzyczną w piękniejszych okolicznościach przyrody ?

Dla wątpiących nie pozostaje już nic innego jak sprawdzić to na własnej skórze a nawet na własnych uszach.

KRYNICA ZAPRASZA

 

Zobacz program imprez

Najbliższe wydarzenia