Active spring

 

Krynica i jej okolice to doskonałe miejsce do rozpoczęcia wiosenno-letniego sezonu turystycznego. Tereny te stanowią wprost wymarzony plener dla familijnych spacerów rekreacyjnych, ale sprostają też gustom bardziej zapalonych piechurów czy amatorów Nordic Walking.

 

 

Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty jest z pewnością Jaworzyna Krynicka, jednakże piesza wyprawa na szczyt i z powrotem może okazać się zbyt forsowana, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

 

 

Dlatego proponujemy Państwu dojazd samochodem pod dolną stację Kolejki Gondolowej gdzie znajduje się parking ( ta dzielnica Krynicy znana jest pod nazwą Czarny Potok ), a następnie wyjazd na szczyt. Koszt biletu to około 19 zł,  dzieci do lat 4 korzystają z kolejki bezpłatnie, za dodatkową opłatą można też zabrać ze sobą wózek dziecięcy lub rower ( pełny cennik > ).

 

Kiedy już nasycimy nasze oczy cudowną panoramą Tatr powinniśmy kierować się w stronę schroniska ( ok. 10 minut ), a stamtąd ku głównej drodze. Za około 300 metrów znajdziemy się na zakręcie gdzie droga się rozgałęzia, jeśli skręcimy w lewo wybierzemy drogę dojazdową do schroniska, zejście w dół zajmie nam  ponad godzinę, a na końcu znajdziemy się na parkingu z którego wyruszyliśmy. Natomiast skręt w prawo (za szlabanem) poprowadzi nas leśnym duktem do czerwonego szlaku, dotarcie do tego punktu zajmuje około 40 minut. Idąc w dół przechodzimy pod trasą wagoników, po lewej stronie zobaczymy hotel Pegaz i Eris. Następnie kierujemy się ku głównej drodze ( ok. 35 minut ), skręcamy w lewo i po kolejnych 20 minutach marszu wracamy do punktu wyjścia czyli parkingu.


 

Druga propozycja dotyczy wycieczki na Górę Parkową,położoną w samym centrum uzdrowiska, około. 1,5 km od Deptaku . Podobnie jak w przypadku Jaworzyny możemy wyjechać na to wzniesienie kolejką, w tym przypadku jest to kolejka linowo torowa. Bilet normalny w jedną stronę to koszt  13 zł, a ulgowy 8 zł (pełny cennik >).


 

Na szczycie czeka na nas mnóstwo  atrakcji, między innymi  „Rajskie Ślizgawki”- kompleks zjeżdżalni rynnowych oraz zjeżdżalnia pontonowa.

 

Z tego miejsca rozpościera się  niezapomniana panorama Krynicy i jej okolic. Zejście w dół ułatwiają nam liczne alejki, po drodze mijamy Polanę Michasiową ze źródełkiem wody zwanym „Bocianówką”, jak również kapliczkę z figurą Matki Boskiej Łaskawej – zaprojektowaną przez samego Artura Grottgera. Dalej natkniemy się na Łabędzi Staw z mnóstwem dzikich kaczek i gęsi, jest to  świetne miejsce na mały przystanek i zrobienie pamiątkowego zdjęcia, zwłaszcza, że w pobliżu znajdują się ławki na których można wygodnie odpocząć. Następnie kierujemy się w lewo do pomnika Ignacego Józefa Kraszewskiego, lub w prawo ku Pijalni Jana i Kościółka pw. Przemienienia Pańskiego zwanego „parkowym”, skąd łatwo znajdziemy zejście na Deptak.

 

 

Kolejne punkt naszego programu może obejmować wejście na Górę Krzyżową ( 813 m. n.p.m. ) na którą dostaniemy się od strony ulicy Zielonej przez niebieski szlak. Jest to idealny punkt widokowy skąd możemy podziwiać krynickie pejzaże w całej okazałości. Aby dostać się z powrotem do centrum wystarczy schodzić w stronę ulicy Kościuszki. Taka wyprawa nie powinna zabrać nam więcej niż 1,5 godziny.

 

Na koniec polecamy wycieczkę do schroniska na Wierchomli ( gmina Muszyna ). W tym celu najlepiej udać się samochodem do miejscowości Szczawnik – droga asfaltowa kończy przy samym parkingu. Dalej podążamy szeroką leśną ścieżką, a po około 1,5 godzinnym marszu znajdziemy się przy schronisku PTTK na Wierchomli ( 887 m. n.p.m. ) skąd możemy oglądać pasmo Radziejowej oraz wyjątkowo okazałą panoramę Tatr. Zejście lasem bukowym wzdłuż potoku potrwa około godziny.

 

Gorąco zachęcamy do wykorzystania wiosennej aury i spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny i przyjemny dla całej rodziny.

Więcej propozycji >>>